Imggra
  1. Homepage
  2. @kozmikanafor
Kozmik Anafor (@kozmikanafor) Instagram Profile Photo

kozmikanafor

Kozmik Anafor

Türkiye'nin en büyük astronomi ve uzay bilimleri platformu Kozmik Anafor'un resmi hesabıdır. ... facebook.com/KozmikAnafor twitter.com/KozmikAnafor

https://ogbf.kozmikanafor.com/

Kozmik Anafor (@kozmikanafor) Instagram photos and videos

List of Instagram medias taken by Kozmik Anafor (@kozmikanafor)

Dışarı çıkıp gökyüzüne bakın... Şu anda dolunay halindeki Ay'ın hemen alt köşesinde Jüpiter gezegenini göreceksiniz. Bu fotoğrafı tek karede çekmem mümkün değildi. 300 mm'lik lens ile önce, Ay'ın yüzey detayları az da olsa belli olabilmesi için 200 ISO f:18'de 1/200 saniyelik bir pozlama yaptım. Bu pozlamada Jüpiter'in görünmesi imkansızdır. İkinci olarak, 200 ISO f:5'de 1.3 saniyelik bir pozlama yapıp "Ay ile birlikte" Jüpiter'i ve sol alt köşesinde görülen 3 uydusunu görüntüledim ve Photoshop'ta iki fotoğrafı birleştirdim (Zafer Emecan).

Astrofotoğrafçımız Ahmet Kahraman'ın fotoğrafladığı Lagoon (solda) ve Trifid (sağda) nebulaları...

Dün gece Ay... Fotoğraf, Zafer Emecan tarafından Meade ETX90 teleskop ve bir DSLR kamera ile çekildi. @meadeinstruments

Astrofotoğraf eğitmenimiz Metin Altundemir'in objektifinden, Olimpos'ta galaksimiz Samanyolu...

Dünyaca ünlü uzman astrofotoğrafçımız Mehmet Ergün'ün objektifinden yaklaşık 620 ışık yılı uzağımızdaki Antares yıldızı (sol üstte) ve Rho-Ophiuchi Nebula Kompleksi. Fotoğraftaki renklerin tamamı gerçektir ve herhangi bir renklendirme uygulanmamıştır.

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali kayıtları, yarın (10 Haziran) öğlen saat 12:00'da açılıyor. Ülkemizin Tübitak Ulusal Gözlem Şenliği'nden sonra en geniş katılımlı ve en zengin içerikli astronomi ve gözlem etkinliğine, kontenjanımızın dolmadan katılma fırsatını kaçırmayın. Detaylı bilgi için (profilimizdeki linke de tıklayabilirsiniz): https://ogbf.kozmikanafor.com/hakkinda/katilim

Kırklareli Balaban'dan, galaksimiz Samanyolu... Fotoğraf, Emre İçer tarafından Canon 6D Mark2 ile, 32.000 Iso'da alınmış 10 saniyelik tek bir karedir.

Olimpos sahilinden Satürn gezegeni (sol alt köşede), Samanyolu ve yıldızlar... Fotoğraf, Zafer Emecan tarafından bir DSLR kamera ile çekilen 20 saniyelik tek karedir.

Dün akşam Antalya Olimpos'ta, hilal evresindeki Ay... Ay'ın Güneş ışığı almayan bölümü, Dünya'dan yansıyan ışık tarafından hafifçe aydınlanır ve bu uzun pozlamalı fotoğrafta olduğu gibi görünür hale gelir.

Çekiliş Sonucu! Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2019'da bizden bir kişilik ücretsiz katılım hakkı kazanan Kozmik Anafor okuru: @seymametin Okurumuzun katılamaması durumunda biririnci yedek: @bimuratcevik Onun da katılamaması durumunda İkinci yedek: @bilgealtunsoz @seymametin lütfen bizimle mesaj yoluyla iletişime geçiniz. Tebrik ederiz :)

Olimpos Antik Kenti'nden, Jüpiter... Fotoğraf, Zafer Emecan tarafından bir DSLR kamera ile 10 saniyelik pozlama ile çekildi...

Uzman astrofotoğrafçımız Tolga Gümüşayak'tan ( @tolgaastro ) M51 galaksisi. Bu fotoğraf, 17.5 cm mercek çaplı bir teleskopla, toplamda 33.2 saatte alınan 133 fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Olimpos sahilinde, Samanyolu'nun hemen sağından yükselen Jüpiter. Fotoğraf, dün gece bir dslr kamera ile Zafer Emecan tarafından çekildi...

Dünyaca ünlü astrofotoğrafçımız Mehmet Ergün'ün fotoğrafladığı "Yaratılış Sütunları"... Bizlerden uzaklığı yaklaşık 7000 ışık yılı olan yaratılış Sütunları, Kartal Bulutsusu (Eagle Nebula) adlı yıldız kümesinde yer alıyor. Toz ve gaz sütunlarını temsil eden kozmik yapı, yıldız doğum fabrikasını temsil ediyor. Fotoğraf, 1 metre ayna çaplı bir gözlemevi teleskobuyla çekilmiştir.

Uzman astrofotoğrafçımız Mehmet Ergün'den NGC 1893, IC 405 ve IC 410. Bu bölge, Arabacı takımyıldızında yer almaktadır. Emisyon bulutsular ve açık yıldız kümeleri topluluğudan oluşur.

Yıldızlar, uydu ve uçak... Fotoğraf, Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2016'da Seda Yüce tarafından Canon EOS 550D ve 50 mm lens ile çekilmişti. Sağ taraftaki yukarıdan aşağıya geçen kırmızı-beyaz çizgi bir uçağa, soldan sağa geçen beyaz çizgi bir uyduya ait.

Dördüncü yılımızın etkinlik takvimini açıkladık! Yine dopdolu, yine eğlenceli! Buyrun bir göz atın! https://www.kozmikanafor.com/olimpos-gokyuzu-ve-bilim-festivali-2019-etkinlik-takvimi-aciklandi/.

4. Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'nin etkinlik programı yayınlandı! Sitemizden veya profilimizdeki linkten ulaşabilirsiniz...

English Turkish